[personal profile] sposterig posting in [community profile] travel_ua
Одного разу в 2011 році я проїхав через містечко Сатанів на Поділлі.


Колись тут була прикордонна фортеційка від турків і татарів. Ця башта - залишок укріплень 16 сторіччя. Десь іще в місті є руїни замку, але я не шукав.


Зате відшукав покинуту старовинну синагогу тої ж епохи. Я з інтернету знав, що вона тут є, але не знайшов би - мені перехожий підказав. Навіть дороги туди нема, треба іти стежкою повз хати. Але як піднявся, то був вражений її розмірами!


Навіть нічого не знаючи про місцеву єврейську громаду, можна здогадатися, що вона була велика і багата. Дивись, яке мурування: твердиня!
Потім в англійській вікіпедії я подивився, що її так і будували як захисну споруду від нападів і погромів. А українська вікі, на сором нам, анічичирк про єврейське населення міста. Хоча і молитовні згадані, і серед славетних уродженців багато єврейських імен - але не про саму громаду. А вона складала значну частину мешканців - часом навіть переважну більшість - і була важлива для єврейського світу: людей на прізвище Сатановський і досі багато, а прізвищами люди, як правило, позначають значущість свого походження. Серед іншого, тут народилася єврейська письменниця кінця 17-го - початку 18-го сторічь Сара бас Товім, яка писала легенди і сама стала потім легендарним персонажем. Ти багато взагалі знаєш письменниць з того часу? Часу, коли жінка і людиною-то не вважалася? Ото ж.
(я все це вже потім в інтернетах вичитав; я взагалі спочатку щось побачу, а потім вже, зацікавлений, читаю; мудріше було б навпаки, готуватися перед поїздкою, але в мене посидющості не вистачає).

На сусідньому пагорбі занедбане єврейське кладовище. Надгробки дуже цікаві: там і олені, і ведмеді, і птахи. Мабуть, якісь захоплюючі історії про похованих тут людей. Це ж все якісь насичені змістом символи, бо начитані євреї тоді мали цілу культуру шифрів, символів і переносних значень.

Оці останні зайці, виявляється, є одним із символів діяспори, розсіяння євреїв по світу. А у української діяспори є символ? На жаль, не знаю жодного птаха, що літав би через Атлантику, а то підійшов би як талісман.

До речі, англо-вікі чомусь без пояснень веде від "Сатанова" до "трьох зайців", а там згадує слово "shafan", що на івриті означає або "барсука", або "кроля", тобто взагалі гризуна. Може, "шафан/сафан" і дав назву Сатанову? Було б просте пояснення, бо на той же укр-вікі щось неприроднє накручено про це.

Більшість сатанівських євреїв були вбиті нацистами під час окупації. Сьогодні день пам'яті жертв холокосту, і я оце написав як пам'ять і про цю складову культурного спадку нашої України, про цих людей, які вміли будувати міцні стіни і вирізати стрибучих зайців з каміння. Недоглянутість пам'яток показує, що сатанівська єврейська громада зникла, але ж їхня творчість ще стоїть, то треба берегти і пам'ятати.