gvynt: (Default)
[personal profile] gvynt posting in [community profile] travel_ua
Очманівши від сумних новин з України та безсоння, що вони спричиняють, вирішив трохи прогулятися коло річки та розвіятись.
Виходячи з під'їзду, бачу на вікні одноденку. Ніколи досі не бачив їх живцем, треба ж таке:Потім розповім про цю унікальну тваринку.

Проходжу вулицею V. Kudirkos ( на честь Вінцаса Кудіркаса - автора тексту литовського гімну, він жив тут). Консульский відділ посольства України:

Ведмідь, прикутий до кав'ярні, ласує підковою:Вийшов на проспект Гедиміна. Навпорти Музею жертв геноциду (колишня будівля КДБ) є велика галявина, на якій колись стояв пам'ятник Леніну. Галявина зветься площею Лукішкьо, а за часів окупації вона носила ім'я Леніна (до речі, проспект Гедиміна також називався проспектом Леніна). Пам'тник давно знесено, зараз відбуваються конкурси, що б таке збудувати на його місці. А мені подобається те, що там зараз: дерева, доріжки, посипані червоним гравієм, та галявини, на яких люди сидять, грають у м'ячика, бадмінтон, фрісбі та інше.

Рапом бачу - з-за костьолу Св. Якова злітають повітряні кулі:Одна, друга, третя.. Дуже багатоГавам не подобається таке вторгнення до їхнього простору, тому вони здійняли галас та полетіли розбиратися, що там таке:На цій кулі - реклама місцевого дешевого пива:На цій реклама місцевого великого ринку "Гарюнай":Кулі велично пливуть над проспектом Гедиміна. Це видовище заворожує:

Перехожі як зачаровані дивляться на кулі, фотографують. Я нарахував всього 12 повітряних куль:Підходжу до річки Няріс (її білоруська назва - Вільня, бо тече у Білорусі також). Пішохідний міст через річку називається Білий міст (Baltasis tiltas). Він прикрашений величезною фігнею у вигляді списа із неіржавіючої сталі, що ніби пробила його наскрізь. Це таке сучасне мистецтво. За мостом ще одна величезна галявина - місце, куди з усього міста люди приходять на пікніки. Саме звідси завжди стартують повітряні кулі. Далі - район сучасних хмарочосів, сіті:Праворуч від мосту на річці пришвартований плавучий ресторан, до якого туляться прогулочні катери. На обрії видно Замкову гору із вежею Гедиміна:Спортивні майданчики, далі - костьол Св. архангела Рафаїла (приблизно 1715 р). Над ним хмарка - то зграя шпаків. Праворуч у небі зграя куль (порахуйте їх - чи я не помилився?):З парковки виїжджає величезний Лінкольн, дитина епохи американських дредноутів, що споживали цистерни бензину і могли рухатися тільки прямо - але ж які вони були красиві!Я впевнений, що він жере стільки бензину, скільки всі машини, що стоять поруч, разом узяті. Не здивуюся, якщо його власник виглядає якось так:
Майданчик для підлітків із адреналіновою залежністю:Перехрестя вулиць Upės та Kalvarijos. Попереду станція мережі прокату велосипедів. Позаду сучасний будинок, який мені дуже подобається. Я йду праворуч, там ще один міст - на той берег:Той берег, звідки я прийшов. До нього веде автомобільно-пішохідний Зелений міст (Žaliasis tiltas), збудований у 1948-1952 рр на місці зруйнованого під час війни. Нярісом пливуть байдарки, їх завжди тут багато. На березі квітами висаджено напис "Вільнюсе, я люблю тебе!"Під мостом висить яскравий взірець сучасного скульптурного мистецтва, який символізує... а втім, зовсім неважливо, що він символізує, бо він може символізувати будь-що: хоч прагнення народу до волі, хоч зв'язок між небом та землею, а може і банальне бажання скульптора-виробника видати себе за того, ким він не є:На чотирьох кутах цього мосту зберіглися, мабуть, єдині у Вільнюсі пам'ятники радянської доби - чотири скульптурні групи традиційних персонажів паралельної радянської реальності: робочі, військові-визволителі, колгоспники та студенти. Регулярно здіймається буча з приводу знесення і цих ознак окупації 1940-го року, але щоразу місцеві адепти "світлого минулого" апелюють до європейської толерантності, і поки що перемагають. У пику їм пам'ятники обладнано табличками з інформацією про те, скільки громадян Литви було вбито радянськими військовими, скільки було відправлено до концтаборів. Також коло цих скульптур вішають прапори НАТО (але сьогодні їх чомусь немає).

Алегорична скульптурна група "Будівництво та промисловість":Скульптурна група "Сільське господарство". Вона тримає сніп, дуже задоволена з того, що в неї відняли батьківський хутір, батька згноїли на лісоповалі як "кулака", а їй самій дали можливість безкоштовно попрацювати у колгоспі. Він вказує на театр опери й балету, ніби запрошуючи трохи розважитись після роботи (всім відомо, що радянські колгоспники були великими шанувальниками оперного мистецтва):А ось і сам оперний театр. Якщо у центрі незнайомого міста ви бачите величезну споруду, що більше за все нагадує міжгалактичний крейсер СРСР, не сумнівайтеся - перед вами оперний театр (привіт, ХАТОБе!)Пройшов так:


Повертаюся додому. Одноденка на вікні вже закінчила свою справу, і тепер щиро вітає мене, ворушить вусиками:Унікальність одноденки у тому, що вона  - єдина на цій планеті комаха, що ліняє вже після формування крил.

Крім того, за деякими ознаками ця комаха є однією з перших комах, що почали літати у процесі еволюції (придивіться: вона схожа на повзаючу потвору з такими вусиками на хвості, яку ви всі бачили, але має крила - втім, не має механізму їх складання, як інші крилаті комахи).

Ще деякі цікаві факти щодо одноденок:
- личинки жувуть у воді протягом 2-3 років, а доросла комаха з крилами живе від кількох годин до кількох днів
- вважається, що воду з водоймищ, де жувуть одноденки, можна пити
- половозрілою комаха, що вже має крила, стає тільки після кількох ліньок
- крилата комаха нічого не їсть, навіть не має для цього відповідних органів (на відміну від личинки). Її призначення - розмноження.


From:
Anonymous( )Anonymous This account has disabled anonymous posting.
OpenID( )OpenID You can comment on this post while signed in with an account from many other sites, once you have confirmed your email address. Sign in using OpenID.
User
Account name:
Password:
If you don't have an account you can create one now.
Subject:
HTML doesn't work in the subject.

Message:

 
Notice: This account is set to log the IP addresses of everyone who comments.
Links will be displayed as unclickable URLs to help prevent spam.